Założenie firmy w Singapurze – wszystko co musisz wiedzieć

, , 1 komentarz

Singapur to państwo-miasto, które przez wiele osób określanych jest mianem “Azja dla początkujących”. W Singapurze zadziwiająco łatwo założyć własną działalność, a niezwykle korzystne warunki sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców z Polski i innych odległych od Singapuru państw decydują się na założenie tam własnej spółki. Dowiedz się, dlaczego warto i jak to zrobić.

Czy Polak może założyć spółkę w Singapurze?

Rejestracja działalności gospodarczej w Singapurze nie jest trudna, a czas oczekiwania wynosi zazwyczaj tylko kilka dni. Oczywiście założenie firmy przez obcokrajowca wiąże się z koniecznością spełnienia trochę innych warunków niż w przypadku singapurczyków, ale cały proces można przeprowadzić online i bez konieczności wyjazdu do Singapuru.

Formy prowadzenia działalności w Singapurze

Singapur oferuje kilka form działalności, spośród których można wybierać, kiedy planujemy założenie własnej firmy:

 • Sole Proprietorship (indywidualna działalność gospodarcza) – złożona z jednej osoby lub jednej firmy. Jest to teoretycznie najprostsza forma, ale samodzielne założenie takiej działalności może być dla obcokrajowca trudne, jeśli nie mieszka on i nie pracuje już w Singapurze.
 • Partnership (spółka partnerska) – spółka złożona z od 2 do 20 osób.
 • Limited Liability Partnership – LLP (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) – jedna z chętniej wybieranych form prowadzenia działalności, zapewnia pełną i elastyczną operacyjność spółki, a przy tym zapewnia ograniczoną odpowiedzialność własnymi środkami za zobowiązania spółki. Wymaganych jest minimum dwóch wspólników.
 • Limited Partnership – LP (spółka komandytowa) – w przypadku takiej spółki odpowiedzialność wspólników ograniczona jest wysokością ich wkładu.
 • Company (spółka zwykła) – w zależności od rodzaju Company może mieć poniżej 20 członków (Exampt Private Company) do ponad 50 (Public Company). Ze względu na dużą ilość formalności i wysokie koszty utrzymania, taki rodzaj prowadzenia działalności nie jest często wybierany przez obcokrajowców.

Ze względu na wygodę i większe możliwości, a także lepsze zabezpieczenie własnego majątku w razie niepowodzenia, obcokrajowcy najczęściej wybierają założenie spółki w Singapurze.

-> kliknij TUTAJ, aby skontaktować się z nami w celu założenia spółki w Singapurze! <-

Koszty założenia spółki w Singapurze

Koszty zależne są od rodzaju spółki. W przypadku Partnership, Limited Liability Partnership i Limited Partnership koszt to 115 dolarów singapurskich za każdego wspólnika. Zakładając Limited Liability Partnership opłatę ponosi się tylko raz na początku. Dla Partnership i Limited Partnership 115 dolarów to opłaca za rejestrację wspólnika na rok. Wybierając taki rodzaj spółki można zarejestrować wspólnika na trzy lata, koszt na ten okres to 175 dolarów. Do tego doliczyć należy opłatę za rejestrację działalności.

Ze względu na opłaty i możliwość prowadzenia spółki w 100% przez zagranicznych udziałowców, obcokrajowcy najczęściej zakładają Limited Liability Partnership.

Co ciekawe (i korzystne dla obcokrajowców), Singapur nie wymaga minimalnego kapitału zakładowego.

Rejestracja spółki w Singapurze

Założenie nowej spółki w Singapurze wymaga skorzystania z usług miejscowych prawników lub firm zajmujących się rejestrowaniem spółek. Proces rejestracji spółki przeprowadzić można online, ale do tego potrzebny jest tzw. SingPass (Singapore Personal Access). SingPass może uzyskać także obcokrajowiec, ale musi on najpierw posiadać pozwolenie na pracę w Singapurze lub obietnicę wydania pozwolenia na pracę. Obcokrajowiec musi także posiadać adres zamieszkania w Singapurze lub business visit pass, czyli wizę biznesową. Wiza jest możliwym rozwiązaniem tylko w sytuacji, kiedy spółka będzie zarządzana przez miejscowych menedżerów. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy rodowitego singapurczyka lub obcokrajowca posiadającego pozwolenie na pracę. Jednakże skorzystanie z pomocy prawnika lub wyspecjalizowanego doradcy wydaje się lepszą i pewniejszą opcją.

Spółkę rejestruje się na stronie ACRA (Accounting and Corporate Regulatory Authority) – urząd ten zajmuje się podmiotami gospodarczymi i księgowymi. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku, który pozwoli sprawdzić, czy dana nazwa jest dostępna do rejestracji. Informacja zwrotna jest uzyskiwana nawet w 15 minut, zazwyczaj w ciągu kilku godzin dostaje się odpowiedź. Urząd zastrzega sobie jednak termin 14 dni, w sytuacji, kiedy sprawa jest trudna. Nie jest możliwe zarejestrowanie spółki, której nazwa jest już zajęta lub jest obraźliwa. Jeśli nazwa jest dostępna, można zarejestrować działalność, koszt rejestracji to 300 – 1200 dolarów singapurskich, czyli około 600 – 2400 złotych. Koszt zależny jest od wybranej spółki, ilości wspólników i kapitału zakładowego.

Co potrzebne jest do rejestracji?

Do rejestracji spółki w Singapurze wymagane są takie dane, jak:

 • nazwa spółki,
 • opis działalności,
 • dane udziałowców,
 • dane kadry zarządzającej,
 • dane sekretarza spółki (sekretarzem nie może być pojedynczy dyrektor/udziałowiec, musi to być rezydent Singapuru; obcokrajowcy zazwyczaj korzystają z usług doradców, którzy za niewielką opłatą obejmują takie stanowisko),
 • adres firmy (nie może to być adres mieszkania, najlepiej skorzystać z usług wirtualnego biura),
 • umowa i statut spółki.

Podatki w Singapurze

System podatkowy w Singapurze jest bardzo korzystny. W przypadku osób fizycznych od podatku dochodowego są zwolnione kwoty do 20 tysięcy dolarów singapurskich rocznie (około 40 000 złotych), a powyżej tej kwoty podatek jest zależny od dochodów. Najwyższa stawka podatku od osób fizycznych wynosi 20% i obowiązuje dla dochodów powyżej 320 000 dolarów singapurskich.

Osoby prawna, czyli spółki, również mogą liczyć na bardzo atrakcyjne rozwiązania. Podatek dochodowy od osób prawnych opiera się na zasadzie terytorialności. Co to oznacza? Jedynie dochód wypracowany i pochodzący z terytorium Singapuru, a także dochód otrzymywany w Singapurze podlega opodatkowaniu.

Szczególnie atrakcyjne są stawki podatkowe dla nowych firm. Pierwsze 100 000 dolarów singapurskich jest zwolnione z podatku. Dla dochodu do 300 000 dolarów obowiązuje stawka 8,5%, powyżej 300 000 dolarów stawka podatku to 17%. Firmy, które funkcjonują powyżej 3 lat płacą takie same stawki, z tym, że dochód w wysokości do 100 000 dolarów opodatkowany jest kwotą 4,25%.

Podatek od osób prawnych pobierany jest tylko na poziomie wspólników. Dywidendy, które wypłacane są w Singapurze, są zwolnione z podatków.

Bardzo atrakcyjny jest odpowiednik polskiego VAT, czyli podatek GST. Stawka wynosi jedynie 7%. Zerowa stawka GST stosowana jest dla towarów eksportowanych z terytorium Singapuru. Z podatku zwolnione są usługi sprzedaży i najmu ziemi, a także usługi finansowe.

Czy warto zakładać spółkę w Singapurze?

Czy założenie spółki w Singapurze jest naprawdę opłacalne? Chociaż nie jest to kraj uważany za tzw. “raj podatkowy” to nie trudno zauważyć, że podatki są tam bardzo atrakcyjne. Zakładanie spółki w azjatyckim kraju wiąże się na pewno z pewnymi kosztami, takimi jak wynajmowanie wirtualnego biura czy korzystanie z usług lokalnej księgowej. W końcowym rozliczeniu te koszty nie są jednak bardzo wysokie, a atrakcyjne stawki podatkowe mogą je pokrywać z nawiązką.

Singapur jest z pewnością krajem, który ma doskonałe podejście do przedsiębiorców i od lat króluje w rankingach łatwości i wolności prowadzenia przedsiębiorstwa – jeśli znajduje się na drugim miejscu, to tylko dlatego, że zostaje chwilowo zepchnięty tam przez Hong Kong. Do tego bardzo poważnie podchodzi się tam do tajemnicy bankowej, a państwo nie udziela żadnych informacji o kontach i nie bierze udziału w międzynarodowej wymianie informacji bankowych.

Ciekawym doświadczeniem dla osób, które decydują się na założenie spółki w Singapurze, może być zupełnie odmienne podejście do kultury prowadzenia biznesu. Warto zapoznać się z obowiązującymi w Azji zasadami, aby przypadkiem nie obrazić swoich kontrahentów!

 

One Response

Leave a Reply