Singapore is a fine country!

, , Skomentuj

 

“Singapore is a fine country!” – z takim określeniem można spotkać się często, przeglądając najrozmaitsze rankingi i badania, dotyczące tego kraju. Nie jest bowiem nowością, że Singapur cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród osób planujących otwarcie swojego własnego biznesu, zwłaszcza w sektorach informatycznych czy technologicznych, które notabene można prowadzić zdalnie. Warto jednak wiedzieć, że zainteresowanie tym krajem nie wzięło się znikąd. Jest on bowiem wieloletnim “laureatem” i krajem zajmującym czołowe miejsca w Rankingu Wolności Gospodarczej przeprowadzanym rokrocznie przez Amerykańską Heritage Foundation.

Heritage Foundation na podstawie wnikliwych badań, każdego roku przeprowadza ranking, na podstawie którego ustalany jest wskaźnik IEF nazwany tak od angielskich słów Index of Economic Freedom czyli w polskim tłumaczeniu jest to po prostu wskaźnik wolności gospodarczej. Jest to miernik odzwierciedlający restrykcyjność przepisów oraz zakres stosowania przymusu różnego rodzaju przez aparat władzy w sferze gospodarki i biznesu w różnych państwach świata. Szczęśliwie dla Singapuru, kraj ten każdorazowo zajmuje czołowe miejsca, ciesząc się wysokimi statystykami, określonymi w punktach, w skali od jednego do stu.

Otwarcie Singapuru na światowy rynek ogromnie pchnęło tę brytyjską kolonię naprzód, sprawiając też, że stała się ona odporna na zawirowania gospodarcze w reszcie świata, ciesząc się wysokim drugim miejscem w Rankingu Wolności Gospodarczej z wynikiem 88,8 punkta w skali IEF. To ogromnie wysoki wynik, zostawiając w tyle wiele innych państw na świecie, a ustępując miejsca jedynie Hong Kongowi, który to cieszy się wynikiem rzędu 90,2 punktów, będąc najbardziej wolnym, jeśli chodzi o gospodarkę państwem na świecie.Singapur w kategoriach otwartości rynku, prawa finansowego i gospodarczego, wolności monetarnej i gospodarczej, a także podatków, wydatków organów władzy i ochrony zdrowia plasuje się na bardzo wysokich pozycjach, będąc tym samym “bogatszym” nawet od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które to znajdują się dopiero na dziesiątym miejscu. Co ciekawe, Singapur zajmuje także miejsce dużo wyższe, niż państwo, które dało mu początek i które pośrednio wciąż ma nad Singapurem wysokie wpływy. Wielka Brytania bowiem wypada w porównaniu z Singapurem dość blado, będąc dopiero na miejscu siódmym, z wynikiem o ponad 10 punktów niższym niż Miasto Lwa.

Co ciekawe, mimo minimalnego spadku efektywności gospodarki w 2009 roku, obecnie, w roku 2018 Singapur cieszy się tendencją wzrostową, mając szansę w przyszłym roku przebić nawet swojego największego rywala – Hong Kong. Wszystko to prawdopodobnie dzięki “monotonii” w rządzie – władzę tutaj sprawuje jedna partia – People’s Action Party, czyli PAP, nieprzerwanie od 1965 roku, w roku 2015 znowu wygrywając wybory. Kolejne wybory parlamentarne w Singapurze przypadają na rok 2021, który z kolei może wiele zmienić, wpływając na wynik rankingu IEF.

 

Leave a Reply