Podstawowe informacje o Singapurze które warto wiedzieć

, , 1 komentarz

Singapur, miasto-państwo położone na południu Półwyspu Malajskiego, jest domem dla ponad 5,5 miliona osób. Chociaż wydawać się może, że jest to relatywnie niewielka grupa osób, warto wiedzieć, że całkowita powierzchnia Singapuru to tylko 716 metrów kwadratowych. Z gęstością zaludnienia sięgającą prawie 7800 osób na kilometrze kwadratowym plasuje się na trzecim miejscu wśród najgęściej zaludnionych państw świata, a liczba mieszkańców ciągle rośnie. Z pewnością duże znaczenie w nagłym wzroście liczby ludności Singapuru ma ciągle rozwijająca się gospodarka i niezwykle atrakcyjny grunt do prowadzenia własnej działalności. To niewielkie państwo skutecznie wykorzystało cały swój potencjał i zostało okrzyknięte jednym z pierwszych czterech azjatyckich tygrysów. Obecnie jest to państwo, które przyciąga wielu inwestorów, także z Polski!

Krótki rys historyczny

  • Historia Singapuru sięga I w n.e., kiedy to na jego terenie istniała kraina Tumasik, zamieszkała głównie przez rybaków.
  • W XII w. zaczęli tam osiedlać się kupcy indyjscy, a w połowie XIV w. obecny Singapur został włączony do syjamskiego królestwa Ajutthaji.
  • W XV w. Portugalia podbiła Singapur.
  • W 1819 roku brytyjska Kompania Wschodnioindyjska wydzierżawia Singapur pod założenie brytyjskiej faktorii handlowej i wolnego portu.
  • W 1867 roku Singapur uzyskał status brytyjskiej kolonii. Krótko po tym otwarto Kanał Sueski, który usprawnił transport, zwiększyła się także liczba imigrantów z Chin, Malajów i Indii, co przyczyniło się do rozwoju miasta. Singapur stał się portem o światowym znaczeniu.
  • W latach 20. o 30. XX wieku brytyjczycy budowali w Singapurze bazę wojskową morską i lotniczą.
  • W 1942 na okres trzech lat miasto znalazło się pod panowaniem japońskim, potem wróciło pod panowanie brytyjskie.
  • W 1959 roku Singapur uzyskał samorząd wewnętrzny, odbyły się wybory powszechne.
  • W 1963 roku Singapur wszedł do Federacji Malezji, a w 1965 roku został suwerenną republiką brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W tym samym roku Singapur stał się członkiem ONZ.

Duże znacznie dla rozwoju Singapuru miały rządy premiera Lee Kuan Yew (był premierem od 1959 do 1990 roku). Wydał on zdecydowaną wojnę korupcji i postawił na najnowsze technologie w przemyśle. Jego rządy budzą jednak mieszane uczucia na arenie międzynarodowej ze względu na autorytarny system rządów.

Język

Singapur jest mieszanką wyznaniową i etniczną. Większość mieszkańców deklaruje pochodzenie chińskie, malajskie i hinduskie. W związku z tym kraj ten ma kilka języków urzędowych. Głównym z nich jest angielski, poza tym językami urzędowymi są mandaryński, malajski i tamilski.

Większość mieszkańców Singapuru, szczególnie tych w sile wieku, bez problemów porozumiewa się po angielsku. W tym kraju nie brak zagranicznych firm, w których angielski jest językiem używanym na co dzień. Nie ma więc tam większych problemów z komunikacją, szczególnie, jeśli szukamy tam pracy albo chcemy otworzyć własny biznes. Także wszystkie formalności związane z zakładaniem i prowadzeniem firmy są dostępne w języku angielskim.

Gospodarka

Głównymi gałęziami singapurskiej gospodarki jest przemysł i usługi. Rolnictwo jest tam marginalne, bo tylko 1,4% gruntów jest rolnych. Ze względu na duże zagęszczenie ludności powierzchnie są raczej przeznaczone na budynku usługowe i mieszkalne. Turystyka jest dopiero rozwijającą się dziedziną gospodarki w Singapurze, skupia się głównie wokół centrum miasta. Jednak to usługi oraz przemysł, głównie elektroniczny, królują w Singapurze.

Singapur jest drugim po Japonii najbardziej rozwiniętym krajem Azji i czwartym (po Londynie, Nowym Jorku i Tokio) centrum finansowym świata. Dzięki stabilizacji politycznej, planowaniu gospodarczemu i bardzo niskim podatkom Singapur stał się jednym z azjatyckich tygrysów. Na początku lat 60. XX wieku PKB na jednego mieszkańca wynosiło 600 dolarów, teraz jest to ponad 60 tysięcy dolarów.

Obecnie działa tam ponad 3000 zagranicznych przedsiębiorstw, które skupiają się wokół przemysłu elektrycznego, medycznego, a także bankowości czy różnych usług. Jeśli chodzi o otwieranie spółki w Singapurze, to przepisy są dosyć przyjazne zagranicznym inwestorom. Wolność gospodarcza i łatwość prowadzenia własnej firmy są niewątpliwymi zaletami Singapuru.

Mentalność singapurczyków i azjatycka kultura pracy

Singapur to miejsce niezwykle czyste i bezpieczne – i nie stało się takie bez powodu. Stoi za tym bardzo dobrze zorganizowana polityka, w rezultacie której dało się praktycznie wyeliminować takie problemy jak korupcja i brud w mieście, a także znacznie zmniejszyć ilość przestępstw – w niektórych dzielnicach miastach przestępstwa zdarzają się raz na kilka miesięcy! Warto jednak pamiętać, że wszelkie łamanie przepisów jest mocno karane, także, jeśli wykroczenie popełnił obcokrajowiec.

Nie mówmy o “ekstremalnych” przypadkach, takich jak rozboje czy handel narkotykami – dopiero niedawno w Singapurze zamieniono karę śmierci za posiadanie narkotyków na karę dożywotniego więzienia. Surowe kary (głównie finansowe) czekają między innymi na śmiecenie czy jedzenie w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Będąc w Singapurze warto więc zwracać uwagę na liczne tabliczki informacyjne, a także na zachowanie singapurczyków. Ciekawostką dla wielu obcokrajowców jest fakt, że w Singapurze zakazane są gumy do żucia i nie można ich nigdzie tam dostać – czyszczenie chodników z gum do żucia generowała zbyt duże koszty, Singapur postanowił więc się ich po prostu pozbyć.

Singapurczycy to naród bardzo uczynny i przyjaźnie nastawiony do obcokrajowców. Jednakże także tam mocno widoczna jest azjatycka kultura pracy. Spóźnienia nie są tolerowane, tak samo jak “luzackie” podchodzenie do współpracowników czy kontrahentów, które coraz częściej widzi się chociażby w Stanach Zjednoczonych. Singapur raczej sztywno trzyma się biznesowych reguł. Mile widziane jest tam zostawanie po godzinach i prawdziwe zaangażowanie się w pracę.

 

One Response

Leave a Reply