Dlaczego Singapur?

, , Skomentuj

Singapur a właściwie Republika Singapuru jest miastem-państwem położonym na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Malajskiego, które to, mimo iż zostało założone przez Brytyjczyków w XIX wieku, a niepodległość zyskało dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku jest jednym z najprężniej rozwijających się regionów w Azji, którego większość etniczną stanowią Chińczycy. Singapur mimo swoich niewielkich rozmiarów jest siedzibą organizacji APEC czyli układu integracyjnego współpracy gospodarczej krajów Pacyfiku i Azji, a także należy do dziesiątek organizacji bankowych, agencji energii atomowej czy organizacji pracy i handlu. Wszystko to, a także wiele innych udogodnień zwłaszcza w sferze prawno-biznesowej i gospodarczej sprawia, że chociaż niepozorne Miasto Lwa (sanskryt: singa – lew, pura – miasto), zwane jest Azją dla początkujących i oferuje szerokie możliwości prowadzenia działalności.


Singapur jest państwem, które wspiera przedsiębiorców swoim liberalnym prawem, praktycznie pozbawione jest korupcji i oferuje podatki minimalne w porównaniu ze standardami europejskimi i samą Polską – wynoszą dosłownie grosze. Pod wieloma względami, chcąc otworzyć swój biznes w Singapurze jest to o wiele łatwiejsze i lepsze z perspektywy przedsiębiorcy, warto jednak zwrócić także uwagę na fakt, iż prawo w Singapurze nie ma absolutnie pobłażania w stosunku nawet do małych wykroczeń podatkowych czy gospodarczych. Singapur jednak od lat góruje w rankingach wolności gospodarczej i łatwości w prowadzeniu biznesu.

W przeciwieństwie do “reszty świata” Singapur ma opinie raju podatkowego, za sprawą ściśle przestrzeganych przepisów tajemnicy bankowej. Miasto Lwa bowiem nie udziela żadnych informacji o kontach, nie stostuje się do międzynarodowych wymian informacji bankowej, a samo bankowe prawo jest bardzo liberalne. Prawo jest skonstruowane głównie z myślą o wolnym rynku, jednak jak w całej Azji, bardzo duże znaczenie ma tutaj kultura prowadzenia biznesu, której najważniejszą domeną jest punktualność a także wiedza na temat sytuacji ekonomicznej. Wolny rynek z kolei umożliwia założenie firmy w ciągu kilkunastu minut.

Poadtki w Singapurze również zachwycają imigrantów z Polski i reszty Europy w kraju. Są one bowiem tak niskie dzięski zasadzie terytorialności, co w praktyc oznacza, że opodatkowane są jedynie te dochody, które otrzymaliśmy na terenie państwa, a dywidendy są zwolnione z podatku. Przy tym nie ma tutaj najmniejszych ograniczeń dotyczących reinwestowania zysków, czy transferem za granicę.

 

Leave a Reply