Czy Singapur to kolejny podatkowy raj?

, , Skomentuj

Choć Singapur jest 435 razy mniejszy od Polski, to  liczy aż 6 mln mieszkańców. Pomimo, że jest państwem autorytarnych, to uważany jest  za jedno z najlepszych państw do życia. Dotyczy to zarówno jego jakości, rozwoju, a także dość dużej swobody gospodarczej. Między innymi z tych powodów nowo powstałe firmy pojawiają się tam jak grzyby po deszczu. Dzieje się też tak za sprawą obiektywnie korzystnego dla firm opodatkowania. Zatem, jak wygląda system podatkowy „azjatyckiego tygrysa”?

Singapur to kraj przyjazny przedsiębiorcom oraz nowo powstałym firmom. Mając na względzie ich dobro oraz rozwój, system podatkowy tego kraju przewiduje spore ulgi podatkowe dla młodych przedsiębiorców i ich firm. Podatki w Singapurze płaci się w oparciu o zasadę terytorialności. Co to oznacza? W praktyce oznacza to, że opodatkowaniu podlega tylko taki dochód przedsiębiorstwa, który został wypracowany oraz otrzymany na terenie państwa. Bardzo podobnym zasadom podlega opodatkowanie podatkiem VAT, który nie jest płacony przez przedsiębiorcę w sytuacji, gdy produkty eksportowane są poza granice Singapuru

Ponad to, system podatkowy przewiduje stawkę zerową opodatkowania, do trzech lat prowadzenia działalności, jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie zysk do 100 tysięcy dolarów singapurskich. Na pozostałe firmy nakładany jest podatek w wysokości od 4,25 do 17 procent. Zwolnieniu z podatku podlegają firmy, których dochód nie przekracza 50 tysięcy, a dla firm osiągających dochody powyżej 320 tysięcy dolarów singapurskich nałożony jest podatek progowy od 3,5 do 20 procent. Dla porównania podatek progowy w Polsce to 18 i 32 procent.

Oznacza to, że Singapur jest jednym z najlepszych miejsc do prowadzenia własnej działalności oraz stały rozwój. Szczególnie mając na uwadze, że cechuje się najwyższym wzrostem gospodarczym ostatnich lat, a obecnie jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata i nazywany jest „azjatyckim tygrysem”. Co więcej, za sprawą rygorystycznym przepisów i stanowczości ich egzekwowania, uznawany jest za najbezpieczniejsze państwo świata.

 

Leave a Reply